zdroj-clanku

Taneční slabikář

Cena za dramaturgii tance pro postižené putuje do Podbořan

O Zině Hereitové, podbořanské nadšen­kyni pro taneční terapii, jsme už v minu­losti psali. Je autorkou tanečních show a sestavuje taneční programy i pro postiže­né žáky. Minulý týden vyhrála v katego­rii dramaturgie Studentský filmový festival Buštěhrad. Multi­mediální festival pořádá střední škola multimediální tvorby U2B z Buštěhradu. Zeptali jsme se na podrobnosti ředi­tele školy Daniela Černého.

Už zase skáču přes kaluže. Zina Hereitová se věnuje choreografii a dramaturgii tance pro postižené. Se svými žáky z Euroinstitutu tancem žijí, Foto: archiv Ziny Hereitové
Před představením

* O jaký festival jde?
SFFB (Studentský filmový festival Buštěhrad) je školní festival směřovaný na mediální tvorbu: film, fotografie a mediální komunikace. Tanec a jeho dramaturgie je o komunikaci prostřednictvím umění. A u po­stižených je tanec i jednou z terapií, které se paní učitelka Hereitová věnuje v Euroin­stitutu, praktické škole a odborném učilišti. Taneční skupina Euroinstitutu není žád­ným nováčkem v soutěžích. Má několik ocenění z Ledečského poháru. Tento rok si nacvičila taneční skupina Ziny Hereitové dramaturgii s tématem Už zase skáču přes kaluže. Ta dramaturgie je opravdu dobrá a v naší soutěži zvítězila. Škola U2B v letošním roce podobný festival pořádala poprvé.

* U2B je nezvyklý název pro střední ško­lu. Co znamená?
Název U2B je akronym ze slova Youtube, naším hlavním studijním oborem je totiž youtuberství a pak také výuka profesionál­ních hráčů počítačových her. Jsou to vše no­vá média, která živí tvůrce. A ti se to mohou naučit u nás. Úkolem středních škol je pří­prava žáků na povolání. Dříve byla filmová tvorba doménou vyvolených herců a režisé­ru filmových ateliérů. Sociální sítě dávají možnost publikovat každému a ti dobří se prací youtubera uživí.

* Co musí umět profesionální hráč počítačových her? To je také povolání?
Patří mezi e-sporty. Dávno nejsou videohry jen zábavou, mnoho lidí se tímto elektronickým sportem úspěšně živí. Sport není jen o fyzické námaze, jak se mnoho lidí chybně domnívá. Sport je definován jako aktivita provozovaná podle určitých pravidel, jejíž výsledky jsou měřitelné nebo porovnatelné s jinými provozovateli téhož sportovního odvětví. Proto patří odpradávna mezi sporty třeba šachy, ale dnes i počítačové hry. Profesionální hraní počítačových her je povolání, které navíc vytváří celebrity. Mají své diváky, kteří zaplňují dokonce celé stadiony. Už v roce 1980 přilákal turnaj v tehdy populární videohře Space lnvaders přes deset tisíc fanoušků. To bylo ještě pod hlavičkou společnosti Atari. Pamatujete se na předpotopní osmibitové počítače, které byly před půlstoletím bombou na trhu? Byly dostupné i v Ceskoslovensku, i když měly konkurenci v počítačích TNS, které se vyráběly ve Slušovicích.

Zina Hereitová zvítězila v kategorii dramaturgie
Ředitel Černý předává ocenění paní učitelce Hereitové
* Chcete říci, že hraní počítačových her není výstřelkem posledních let?
Příští rok to bude půl století od prvního turnaje. Tehdy se tomu neříkalo e-sporty, ale v roce 1972 byl prvním kláním závod ve hře Spacewar. Cílem té hry je zničení protivníkovy vesmírné rakety pomocí torpéd. Bylo to na Stanfordově univerzitě, která sídlí dnes v Silicon Valley ve Spojených státech. Tahle vysoká škola přinesla světu nejen esporty, ale z jejích projektů vyšlo mnoho úspěšných počítačových firem dneška, třeba Google. Zajímavostí je, že hlavní cenou tehdejšího festivalu bylo roční předplatné hudebního časopisu. Dnes vydělávají vítězové turnajů počítačových her miliony.

Jsou to vzdálené a odlišné světy. Milio­náři, kteří se počítačovými hrami nebo publikováním filmů na Youtube dobře uživí. A pak postižení, kteří tolik štěstí nemají ...
Proto rádi tyhle světy propojujeme. Střední škola U2B patří k nejdražším soukromým školám u nás. Ale máme i speciální třídu pro žáky s hendikepem, kteří neplatí nic. A jsme rádi, že v našem festivalu zvítězila dramaturgie tance pro postižené, která díky jejich učitelce Zině Hereitové má svůj kořen v Podbořanech. Soutěžních kategorii bylo více, v kategorii tvorby jinglu vyhrál například Josef Kaňka z českého rozhlasu. Dalším vítězem je Samuel Ščerbák ze Súkromnej školy umeleckého priemyslu z Košic za grafiku. Účast na našem festivalu SFFB byla mezinárodní. Děkuji vám za rozhovor.
A. Želinská

Článek vyšel v Regionu Podbořanska 20. října 2021